A sűrítés nem ördöngösség, csupán egy jó habverőre és pár egyéb praktikus konyhai eszközre van szükség. Íme néhány trükk és alternatív megoldás a tökéletes állagért!
Téged is kiver a víz, mikor azt a kifejezést olvasod egy receptben, hogy sűrítés? Ezzel nem vagy egyedül, de a jó hír, hogy csak elsőre tűnik bonyolultnak, és ha ismersz néhány konyhai praktikát, már biztosabb kézzel fogsz fakanálhoz nyúlni, mikor legközelebb főzeléket, krémlevest, mártást készítesz. Vegyük sorra a hagyományos sűrítési technológiákat és nézzünk meg pár kíméletesebb módszert!
A klasszikus eljárások
A rántás sűrítési módszer és ízesítés egyszerre, hiszen az alapja zsiradék és liszt, amihez tehetsz pirospaprikát, fokhagymát vagy vöröshagymát, attól függően, mit készítesz. A rántást külön kell megcsinálnod, a csomósodást pedig úgy tudod elkerülni, hogy a forró ételhez adod hozzá - bizony, ennyi a nagyi trükkje. Ha zsiradéknak vajat használsz, feltétlenül ajánlunk egy praktikus vajtartót.
Egy gyengén pirított rántás a lisztszórás, avagy staubolás, amit akkor érdemes bevetned, ha első lépésként párolni vagy pirítani kell az alapanyagokat. Amikor a víz elpárolog és visszamarad egy kevés zsiradék, jöhet a liszt, majd jól át kell forgatni az egészet. Ezt követően pirítsd meg egy picit, engedd fel hideg folyadékkal, keverd simára, végül pedig alaposan forrald fel az egészet és kész is.
Az egyszerű habaráshoz keverj el egy kevés lisztet vízzel vagy zöldséglével, majd apránként add hozzá a rotyogó ételhez. A sűrítés mindössze ennyi, ebben az esetben a csomómentesség titka a folyamatos keverés. Ha finom habarást készítesz, akkor a lisztet valamilyen tejtermékkel keverd el, és ne feledd, hogy a kulcs a hőkiegyenlítés, ehhez egy habverőt érdemes segítségül hívnod.
Kevéssé ismert, de remek sűrítési módszer a legírozás, amihez el kell keverni a tojássárgáját tejszínnel, és ehhez kell hozzáönteni az ételt. Jó, ha van egy tojás szétválasztód, de mivel a tejszín jó párost alkot a szerecsendióval, érdemes egy szerecsendió reszelővel is készülnöd. A fokozatosság itt is lényeges, de még fontosabb szabály, hogy sűrítés után már nem szabad forralni az ételt.
Sűrítés gluténmentesen
Ha a búzaliszt nem opció Számodra, akkor is választhatod a klasszikus sűrítési technológiák valamelyikét, hiszen a trükkök alternatív lisztekkel is jól működnek. Nézzünk pár opciót ezek közül:
- Mandulaliszt: Remekül krémesít, magas a fehérjetartalma, picit édeskés íze pedig számos fogáshoz jól passzol, de kis mennyiségben alig érezni.
- Rizsliszt: Ezzel garantált a csomómentesség, nincs mellékíze, és számos egyéb alternatív liszttel szemben olcsón beszerezhető.
- Hajdinaliszt: Rostban, valamint fehérjében is gazdag, és mivel az íze ennek is semleges, bátran használhatod bármilyen ételhez.
Természetes módszerek
Ha valami egészen más megoldást keresel, de fontos a krémes állag, akkor a legjobb módszer, ha saját magával sűríted az ételt, ezt elsősorban akkor tudod megtenni, ha valamilyen főzeléket készítesz. Annyit kell tenned, hogy kiveszel egy adagot, összeturmixolod, majd visszakevered az ételhez és mennyien krémes lesz.
Természetes megoldás, ha apróra vágott burgonyát keversz az ételbe, keményítőtartalma miatt ez is jól sűrít. Talán még praktikusabb, ha burgonyakeményítőt használsz, de akár kukoricakeményítőt is választhatsz, ezeknél arra figyelj, hogy hideg folyadékkal keverd el és már ne forrald. Ha igazán egészségtudatos verziót keresel, az útifűmaghéjat ajánljuk, ebből egészen kis mennyiség kell.
Már tudod, hogy melyik sűrítési módszert fogod elsőként kipróbálni? Na és mi a helyzet a konyhai eszközökkel, mindened megvan, ami egy jó krémleveshez vagy főzelékhez kell? Ha úgy érzed, jól jönne még néhány dolog, hogy könnyen menjen a munka, nézz körül nálunk és szereld fel a konyhád praktikus, modern kellékekkel!